ZARZĄDZENIE Nr 15/07

Wójta Gminy Pruchnik - Szefa Obrony Cywilnej
z dnia 9 lutego 2007 r.
w sprawie:

ustalenia planu zasadniczych zamierzeń obrony cywilnej gminy Pruchnik w 2007 roku.

 

Na podstawie art. 17 ust. 6 i 7 ustawy z dnia 21 listopada 1967r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 241 poz. 2416 z 2002r) i § 3 pkt 3, § 5 ust. 1 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 25 czerwca 2002r. W sprawie szczegółowego zakresu działania Szefa OC Kraju, Szefów OC województw, powiatów i gmin (Dz. U. Nr 96, poz. 850) Zarządzenia nr 1/2007 z dnia 22.01.2007 r. Szefa Obrony Cywilnej Powiatu - Starosty Jarosławskiego w sprawie podstawowych założeń i kierunków działania obrony cywilnej powiatu jarosławskiego w 2007 r.

 

ZARZĄDZA SIĘ CO NASTĘPUJE:

 

§ 1.

 

Ustala się podstawowe założenia i kierunki działania obrony cywilnej w 2007r., na które składają się „Wytyczne Szefa Obrony Cywilnej Gminy - Wójta Gminy Pruchnik do działania w zakresie obrony cywilnej w 2007 r.” i „Kalendarzowy plan działania obrony cywilnej gminy Pruchnik w_2007r.” stanowiące załączniki do zarządzenia.

§ 2.

Zobowiązuje się do realizacji zadań zawartych w „Kalendarzowym planie działania obrony cywilnej gminy Pruchnik” wszystkich wykonawców i współwykonawców.

§ 3.

W oparciu o wytyczne i plan, o którym mowa w § 1 zobowiązuję pracownika ds. obrony cywilnej i_obronnych do opracowania „Rocznego planu zamierzeń obrony cywilnej gminy” do dnia 15 lutego 2007 r.

§ 4.

Roczny plan zamierzeń przed zatwierdzeniem przez Szefa obrony cywilnej gminy należy uzgodnić w Wydziale Zarządzania Kryzysowego, Ochrony Ludności i Spraw Obronnych Starostwa Powiatowego w Jarosławiu.

§ 5.

O wykonaniu zadań wynikających z planu zasadniczych zamierzeń należy powiadomić Szefa Obrony Cywilnej Powiatu w terminie do 15 listopada 2007 r.

§ 6.

Nadzór nad realizacją zasadniczych zamierzeń powierza się inspektorowi ds. obrony cywilnej i_spraw obronnych.

§ 7.

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

 


 

Załącznik Nr 1

do Zarządzenia Nr 15/07

Wójta Gminy Pruchnik

z dnia 9 lutego 2007 r.

WYTYCZNE

Szefa Obrony Cywilnej - Wójta Gminy Pruchnik w zakresie obrony cywilnej na rok 2007.

Zasadniczym celem działania obrony cywilnej gminy w 2007 r. będzie dalsze dostosowanie struktur systemu zarządzania kryzysowego do reagowania na wypadek sytuacji nadzwyczajnych, a takie wypracowanie propozycji zmian w szkoleniu z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej.

Główny wysiłek obrony cywilnej należy skupić na:

  1. Przeglądzie oraz analizie uregulowań prawnych i rozwiązań organizacyjnych na szczeblu gminy, wypracowaniu propozycji zmian dostosowania OC do reagowania na aktualne i_potencjalne zagrożenia,
  2. Ocenie lokalnych zagrożeń i możliwości reagowania na szczeblu gminy, aktualizacja dokumentów organizacyjno-planistycznych OC i reagowania kryzysowego,
  3. Kontynuowanie organizacyjno-technicznych w zakresie utrzymania w gotowości systemów alarmowych do informowania, ostrzegania i alarmowania ludności o zagrożeniach,
  4. Weryfikacja formacji obrony cywilnej pod kątem możliwości ich wykorzystania do zwalczania nadzwyczajnych zagrożeń,
  5. Szkolenie kadry kierowniczej, pracowników merytorycznych OC i ratowników FOC oraz organizacji powszechnych szkoleń samoobrony ludności, stosownie do potrzeb, wypracowanie wniosków i propozycji zmian w tym zakresie.

W CELU REALIZACJI ZADAŃ NALEŻY:

I. W zakresie organizacyjno - prawnym:

  1. Śledzić na bieżąco publikację aktów prawnych i sukcesywnie wdrażać nowe uregulowania związane z zarządzaniem kryzysowym i funkcjonowaniem OC.
  2. Na bieżąco dokonywać nowelizacji zakresów zadań komórek organizacyjnych i osób funkcyjnych odpowiedzialnych za realizację zadań OC i zarządzania kryzysowego.
  3. Dotrzymywać terminów składania sprawozdań oraz informacji o realizacji zadań reagowania kryzysowego i OC.

II.        W zakresie zarządzania kryzysowego:

  1. Utrzymywać w gotowości do podjęcia działań (reagowania) siły i środki w planach reagowania kryzysowego,
  2. W sytuacjach kryzysowych w szerszym zakresie korzystać z możliwości stanowienia prawa miejscowego.
  3. W większym stopniu uaktywniać centra reagowania w zakresie pozyskiwania informacji, monitorowania oraz prognozowania rozwoju sytuacji na terenie gminy.
  4. Stosownie do zagrożenia utrzymywać w magazynach przeciwpowodziowych sprzęt i_materiały niezbędne do podjęcia akcji ratunkowej w początkowej fazie zagrożenia.
  5. Wdrażać rządowy program ograniczenia przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem bezpieczniej”.

III. W zakresie planowania OC i ratownictwa:

  1. Dokonać analizy i oceny zagrożeń dla ludności na wypadek kryzysu polityczno - militarnego, określić możliwości prowadzenia akcji ratunkowych i zaktualizować dokumenty organizacyjno-planistyczne Moc do wynikających stąd wniosków, regulacji prawnych.
  2. Sukcesywnie prowadzić weryfikację struktur FOC biorąc pod uwagę potrzeby wynikające z_występujących zagrożeń oraz możliwości w zakresie ich przygotowania do działania.
  3. Aktualizować na bieżąco plany Obrony Cywilnej.
  4. Rozpoznać możliwości gminy w zakresie prowadzenia medycznych działań ratowniczych w oparciu o posiadaną bazę na wypadek wystąpienia nadzwyczajnych zdarzeń z dużą ilością poszkodowanych.
  5. W szerszym zakresie włączać FOC do udziału w zwalczaniu nadzwyczajnych zagrożeń środowiska i klęsk żywiołowych.
  6. Kontynuować działania niepublicznej służby zdrowia do udzielania pomocy w warunkach zwiększonego napływu poszkodowanych, rannych i chorych.
  7. Podejmować działania zmierzające do wykrywania skażeń i zakażeń, ochrony przed nimi oraz zabezpieczenia przeciwepidemiologicznego ludności.

IV.       W zakresie wykrywania i alarmowania:

  1. Doskonalić umiejętności obsad osobowych jednostek organizacyjnych systemu w_rozpoznawaniu i dokonywaniu oceny zagrożeń oraz wypracowaniu wniosków do decyzji Szefa OC w zakresie ochrony ludności i prowadzenia akcji.
  2. Wdrożyć w życie rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 16 października 2006 r. w sprawie systemów wykrywania skażeń i właściwości organów w tych sprawach (Dz. U. Nr 191 poz. 1415) oraz dostosować systemy alarmowe do ich emisji.
  3. Kontynuować proces szkolenia obsad osobowych formacji systemu wykrywania i_alarmowania w sieciach łączności wykorzystywanych w OC w czasie wystąpienia zagrożeń.

V.        W zakresie szkolenia:

  1. Prowadzić szkolenia organów kierowania i pracowników aparatu wykonawczego zgodnie z_wytycznymi i programem szkolenia.
  2. Wdrożyć w życie Wytyczne Szefa OC Województwa z dnia 10.01.2007 r., w sprawie zasad organizacji i sposobu przeprowadzenia szkoleń z zakresu OC i ochrony ludności
  3. W szkoleniach udoskonalających organów kierowania obrony cywilnej i zespołu reagowania kryzysowego łączyć tematykę ochrony ludności i OC z tematyką obronną.
  4. Systematycznie prowadzić szkolenie pracowników etatowych obrony cywilnej.
  5. W ramach szkoleń ludności z powszechnej samoobrony zwracać uwagę na doskonalenie praktycznych umiejętności postępowania w sytuacjach kryzysowych.

VI.       W zakresie upowszechniania OC:

  1. Poszukiwać skutecznych metod informowania społeczeństwa o możliwych zagrożeniach czasu P i W , zasadach zachowania się ludności i jej powinnościach.
  2. Na szczeblu kierowania OC wspólnie z dyrektorami szkół włączać się w przygotowanie i_przeprowadzenie Olimpiady Wiedzy o Obronie Cywilnej.

VII.      W zakresie zaopatrzenia materiałowo-technicznego:

  1. Przeprowadzić analizę stanu wyposażenia w sprzęt techniczny, środki materiałowe i_umundurowanie z uwzględnieniem oceny stanu technicznego sprzętu i jego przydatności do działań ratunkowych.
  2. Dokonać analizy możliwości wykorzystania środków i materiałów OC przez PSP do prowadzenia akcji ratunkowych.
  3. Sprawować nadzór nad gospodarką sprzętem. Sukcesywnie wycofywać przestarzały sprzęt i materiały OC, które utraciły parametry techniczne i ochronne.
  4. Na dotychczasowych zasadach przeprowadzać konserwacje i obsługiwanie sprzętu technicznego OC.
  5. Utylizację odpadów powstałych podczas wybrakowania prowadzić zgodnie z wymogami przepisów o ochronie środowiska naturalnego.

VIII.    W zakresie zabezpieczenia inżynieryjno-technicznego:

  1. Powołać koordynatora ds. zaopatrzenia w wodę w warunkach specjalnych i opracować program funkcjonowania publicznych urządzeń w wodę w tych warunkach i uzgodnić z_koordynatorem wojewódzkim.
  2. Podejmować działania organizacyjne i i inwestycyjne w celu utrzymania w gotowości eksploatacyjnej awaryjnych urządzeń zaopatrzenia w wodę.
  3. Formułować wnioski i opinie w zakresie wymogów OC do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

IX.       W zakresie finansowania i inwestycji

  1. Przy zakupach sprzętu OC i usług eksploatacyjnych stosować przepisy ustawy - prawo zamówień publicznych.
  2. W terminie 14 dni od realizacji planowanego zadania OC przesyłać noty obciążeniowe wraz z kserokopiami rachunków do WZK celem refundacji poniesionych kosztów.


Załącznik Nr 2

do Zarządzenia Nr 15/07

Wójta Gminy Pruchnik

z dnia 9 lutego 2007 r.

URZĄD GMINY PRUCHNIK

KALENDARZOWY PLAN DZIAŁANIA OBRONY CYWILNEJ GMINY PRUCHNIK NA 2007 ROK

Pruchnik, luty 2007 r.

 

 

 

Lp.

Zadania

Treść przedsięwzięcia

Wykonawca (współ - wykonawca)

Termin realizacji

Uwagi

I kw.

II kw.

III kw.

IV kw.

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

1

W zakresie organizacyjnym i prawnym

1. Wdrażanie nowych uregulowań prawnych w zakresie zarządzania kryzysowego i obrony cywilnej.

Wójt Gminy

insp. d/s OC

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

2. Przekazanie dokumentacji OC za rok 2005 do archiwum zakładowego.

insp. d/s OC

X

3. Opracowanie i aktualizacja zarządzeń Szefa OC Gminy w miarę ukazywania się nowych uregulowań prawnych.

insp. d/s OC

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

2

W zakresie zarządzania kryzysowego

1. Aktualizacja Gminnego Planu Reagowania Kryzysowego

insp. d/s OC

X

X

X

X

X

X

X

X

2. Aktualizacja Gminnego Planu operacyjnego bezpośredniej ochrony przed powodzią

- dokonanie oceny stanu zabezpieczenia przeciw - powodziowego,

- przesłanie zestawienia potrzeb w zakresie ochrony obiektów technicznych i hydrotechnicznych przez jednostki wojskowe na wypadek powodzi i akcji przeciwpowodziowych

insp. d/s OC

X

X

X

X

X

X

15

X

X

X

X

X

X

3. Aktualizacja sił i środków „Centralnej Bazy Danych” na potrzeby akcji ratowniczych.

insp. d/s OC

X

X

X

X

X

X

X

X

4. Wdrażanie założeń do procedur informowania, ostrzegania i alarmowania ludności o zagrożeniach

insp. d/s OC

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

5. Okresowe treningi wymiany informacji radiowej sieci zarządzania Wojewody i Starosty

insp. d/s OC

X

X

X

X

6. Udział w szkoleniu z zakresu wykorzystania map cyfrowych na potrzeby zarządzania kryzysowego i ochrony ludności

insp. d/s OC

X

X

7. Realizacja zadań programu rządowego „Razem bezpieczniej"

Wójt Gminy Sekretarz Gminy

Po otrzymaniu planu

3

W zakresie planowania i ratownictwa

1. Opracowanie informacji o sposobie realizacji celów określonych w wytycznych Szefa OCK w zakresie planowania, organizacji i realizacji zadań OC w 2006 r.

insp. d/s OC

20

10

2. Aktualizacja planów OC gminy i przekazanie zasadniczych zmian do szczebla nadrzędnego

insp. d/s OC

X

15

3. Aktualizacja planów ochrony zabytków na wypadek konfliktu zbrojnego i sytuacji kryzysowych

insp. d/s OC

X

4. Dostosowanie struktur organizacyjnych FOC do potrzeb zwalczania lokalnych zagrożeń

Wójt Gminy insp. d/s OC

15

5. Wykonanie zestawienia FOC za 2007 r. i przedstawienie do szczebla nadrzędnego

insp. d/s OC

15

6. Aktualizacja planu przygotowania i dystrybucji jodu stabilnego na wypadek zdarzenia radiacyjnego po zmianie preparatu z formy płynnej na tabletkową

insp. d/s OC

X

X

X

X

4

W zakresie wykrywania zagrożeń i alarmowania

1. Aktualizacja aktów prawnych regulujących strukturę organizacyjną i zasady funkcjonowania SWA i SWO

insp. d/s OC

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

2. Aktualizacja bazy danych SWA. Opracowanie sprawozdań dot. organizacji SWA na terenie gminy

insp. d/s OC

15

3. Opracowanie analizy wdrożenia procedur informowania, ostrzegania i alarmowania na terenie gminy

insp. d/s OC

X

4. Prace organizacyjne i techniczne nad dostosowaniem systemów alarmowych do emisji nowych systemów alarmowych

Wójt Gminy insp. d/s OC

X

X

X

X

X

X

X

5. Udział SWA w treningu powiatowym przygotowującym do udziału w treningu wojewódzkim SWA nt. „Realizacja zadań SWA w czasie pokoju i gotowości obronnej państwa czasu kryzysu i wojny"

- udział w treningu wojewódzkim

Wójt Gminy insp. d/s OC

DWA

X

X

X

25

26

5

W zakresie szkolenia

1. Udział w naradzie roboczej kadry kierowniczej PUW z terenowymi szefami OC

Wójt Gminy

X

2. Udział insp. d/s OC w naradzie szkolno-rozliczeniowej z realizacji zadań OC za 2006r.

insp. d/s OC

1

3. Udział Szefa OC w szkoleniu zbiorowym pracowników merytorycznych administracji samorządowej nt. „Rola i zadania Starostów, Burmistrzów, Wójtów w systemie zarządzania kryzysowego i ochrony ludności w świetle nowych uregulowań prawnych"

Wójt Gminy

 

 

 

 

Po wejściu w życie nowych uregulowań prawnych

4. Opracowanie sprawozdań z realizacji szkoleń za rok 2006

insp. d/s OC

20

6

W zakresie upowszechniania Obrony Cywilnej

1. Współpraca ze środkami masowego przekazu w zakresie upowszechniania problematyki ochrony ludności w ramach organizowanych ćwiczeń, szkoleń oraz sytuacji kryzysowych

Wójt Gminy insp. d/s OC

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

2. IX Edycja konkursu plastycznego nt. „Kiedy dzwonię na straż pożarną" wśród dzieci i młodzieży szkolnej

insp. d/s OC

15

7

W zakresie zaopatrzenia materiałowo-technicznego

1. Uzgodnienie stanu ewidencyjnego sprzętu OC gminy ze stanem ewidencyjnym w powiecie

insp. d/s OC

X

X

2. Opracowanie sprawozdań w zakresie stanu sprzętu i wyposażenia OC oraz bazy magazynowo-warsztatowej OC i przesłanie do szczebla nadrzędnego

insp. d/s OC

15

3. Wybrakowanie sprzętu OC

X

4. Wdrożenie wyciągu z przepisów w sprawie zasad prowadzenia gospodarki środkami rzeczowymi OC

Wójt Gminy insp. d/s OC

X

5. Bieżąca konserwacja sprzętu OC

insp. d/s OC

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

 


Powrót

Załączniki

  • Brak załączników w dokumencie.

Metryka dokumentu

ukryj
Tytuł dokumentu:Ustalenie planu zasadniczych zamierzeń obrony cywilnej gminy Pruchnik w 2007 roku.
Podmiot udostępniający informację:
Informację opublikował:Administrator BIP
Data publikacji:09.02.2007 15:13
Informację aktualizował:Administrator BIP
Data aktualizacji:10.03.2007 18:18