IZ 271/14/2012                                                               Pruchnik 03-07-2012

Wszyscy uczestnicy postępowania

Dotyczy postępowania na realizację zadania pn. Wykonanie projektów budowlanych oraz wykonawczych budowy systemu gospodarki ściekowej w gminie Pruchnik - Etap III

Zamawiający informuje, iż w przedmiotowym postępowaniu wpłynęły pytania, dotyczące treści siwz. Zgodnie z art. 38 ust. 2 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (tj. Dz. U. z 2010r. nr 113, poz. 759 ze zm.), Zamawiający przekazuje Wykonawcom treść pytań wraz z odpowiedziami:

Pytanie nr 1

W zakresie prac zapisano projekt organizacji ruchu. Czy Zamawiający rozumie przez to projekt tymczasowej organizacji ruchu na czas budowy?

Odpowiedź nr 1

Tak. Chodzi o projekt tymczasowej organizacji ruchu na czas budowy.

Pytanie nr 2

Przedmiotem przetargu jest etap III tymczasem w rozdziale XV, pkt 9.1 SIWZ wspomniano etap II. Czy jest to jedynie błąd pisarski i opisany w pkt 9.1 zakres dotyczy etapu III?

Odpowiedź nr 2

Przedmiotem przetargu jest Wykonanie projektów budowlanych oraz wykonawczych budowy systemu gospodarki ściekowej w gminie Pruchnik - Etap III”. Opisany w pkt 9.1 SIWZ zakres opracowania dotyczy etapu III.

Pytanie nr 3

W rozdziale XV pkt 9.1 SIWZ, w zakresie prac zapisano „rurociągi grawitacyjne Ø 160-250 – mb 101380 prosimy o potwierdzenie zapisanej w SIWZ długości projektowanych kanałów grawitacyjnych?

Odpowiedź nr 3

Zamawiający nie posiada dokładnych obliczeń długości sieci kanalizacyjnej. Podane długości wszystkich rurociągów w rozdziale XV, pkt 9.1 SIWZ, należy traktować jako długości szacunkowe, określone w przybliżeniu na podstawie „Koncepcji Technicznej Uporządkowania Gospodarki Ściekowej Gminy Pruchnik” opracowanej w 2006 roku, i mogą się różnić od zaprojektowanych ostatecznie w zadaniu przez wykonawcę .

Pytanie nr 4

Prosimy o udostępnienie „Koncepcji technicznej uporządkowania gospodarki ściekowej gminy Pruchnik” w formie cyfrowej co pozwoli na rzetelną analizę owej koncepcji w siedzibie Oferenta. Owa analiza niezbędna jest do przygotowania oferty. Analiza koncepcji w siedzibie Zamawiającego będzie problematyczna ze względu na niezbędny na analizę czas.

Odpowiedź nr 4

Zamawiający nie posiada wersji cyfrowej „Koncepcji technicznej uporządkowania gospodarki ściekowej gminy Pruchnik”, jednak znajduje się ona do wglądu w Urzędzie Miejskim w Pruchniku w dni robocze w godzinach od 8.00 do 14.00.

Pytanie nr 5

Prosimy o udostępnienie załącznika graficznego przedstawiającego lokalizację zrealizowanej dotychczas infrastruktury kanalizacyjnej.

Odpowiedź nr 5

Zamawiający nie posiada w wersji cyfrowej takiego dokumentu, jednak udostępnia do wglądu w Urzędzie Miejskim w Pruchniku w godzinach od 8:00 do 14:00, inwentaryzację geodezyjną wykonanej dotychczas infrastruktury kanalizacyjnej na  terenie Gminy Pruchnik

Pytanie nr 6

Czy projekt rozbudowy oczyszczalni leży w zakresie niniejszego przetargu?

Odpowiedź nr 6

Nie. Projektowana sieć kanalizacyjna zostanie podłączona do nowo projektowanej oczyszczalni, która zostanie zlokalizowana przy istniejącej oczyszczalni w Pruchniku.

Pytanie nr 7

Czy Zamawiający przekaże kompletną dokumentację istniejącej infrastruktury kanalizacyjnej?

Odpowiedź nr 7

Nie. Zamawiający udostępnia do wglądu w Urzędzie Miejskim w Pruchniku w godzinach od 8:00 do 14:00, dokumentację wykonanej dotychczas infrastruktury kanalizacyjnej na  terenie Gminy Pruchnik.

Pytanie nr 8

Czy Zamawiający będzie wymagał opracowania dokumentacji geologiczno-inżynierskiej nawet jeśli nie będzie to konieczne w świetle obowiązujących przepisów?

Odpowiedź nr 8

Zamawiający będzie wymagał wykonania dokumentacji geologiczno-inżynierskiej ze względu na występujące osuwiska na terenie przewidzianym do skanalizowania, jedynie w zakresie, w jakim jest to obowiązkowe w świetle przepisów prawa.

Pytanie nr 9

Czy w zakresie prac leży podpisanie z właścicielami nieruchomości umów cywilno-prawnych na dysponowanie terenem do celów budowlanych czy też podpisaniem umów dotyczących ustanowienia służebności przesyłu?

Odpowiedź nr 9

W zakresie prac leży podpisanie umów cywilno-prawnych zawierających zgodę na nieodpłatne wejście w teren z właścicielami działek i innych osób dysponujących gruntami, niezbędnych do uzyskania decyzji i pozwolenia na budowę. Dotyczy to także umów podpisanych przez użytkownika, pełnomocnika lub spadkobiercę stosownie do przepisów prawa budowlanego. W przypadku sprzeciwu w/w osoby lub trudności w uzyskaniu powyższej zgody należy niezwłocznie zgłosić zaistniałą sytuację do Zamawiającego, który będzie pomagał w uzyskaniu zgody i ewentualnie negocjował warunki jej udzielenia. Współdziałanie Zamawiającego jest obowiązkiem wynikającym z Kodeksu Cywilnego. Zasady korzystania z tych nieruchomości po zakończeniu realizacji inwestycji budowlanej będzie ustalał Burmistrz Pruchnika z właścicielami indywidualnie.

Pytanie nr 10

Czy w zakresie prac leży opracowanie całkowicie nowej koncepcji czy też uzupełnienie istniejącej koncepcji o wyniki badań geologicznych i ich następstwa?

Odpowiedź nr 10

Zakres prac obejmuje opracowanie nowej koncepcji projektu kanalizacji w minimum dwóch wariantach z uwzględnieniem istniejących warunków geotechnicznych w terenie oraz badania geotechniczne (jeżeli zajdzie konieczność wykonania dokumentacji geologiczno-inżynierskiej) ze względu na występujące osuwiska na terenie przewidzianym do skanalizowania. Opracowanie nowej koncepcji, wynika również z faktu, że Zamawiający nie narzuca wykonawcy opracowanej w 2006 koncepcji, ze względu na fakt, że w 2010 roku uaktywniły się liczne osuwiska na terenie przewidzianym do skanalizowania. Zadaniem projektanta będzie opracowanie takich wariantów koncepcji, które pozwolą na zminimalizowanie kosztów wykonania inwestycji i późniejszej eksploatacji sieci kanalizacyjnej.

Pytanie nr 11

W umowie określono czas na realizację koncepcji wynoszący 50 dni. Opracowanie dokumentacji geologicznej, dokonanie wstępnych uzgodnień z właścicielami działek, zarządcami dróg i innymi stronami w tym terminie będzie bardzo trudne lub niemożliwe. W związku z powyższym prosimy o przedłużenie terminu opracowania koncepcji do trzech miesięcy.

Odpowiedź nr 11

Zamawiający określa czas na realizację koncepcji na 120 dni kalendarzowych liczonych od dnia zawarcia umowy.

Pytanie nr 12

W zakresie prac leży zaprojektowanie systemu monitoringu dla projektowanych obiektów oraz istniejącej pompowni i oczyszczalni ścieków. Prosimy o szczegółowe określenie zakresu monitoringu dla istniejącej pompowni i oczyszczalni.

Odpowiedź nr 12

W zakresie prac leży zaprojektowanie monitoringu dla projektowanych obiektów oraz istniejącej pompowni sieciowej PA w Pruchniku wyposażonej w szafę sterowniczą  która umożliwia zainstalowanie urządzenia do przesyłania danych za pośrednictwem sieci GSM, a miejscem do którego mają być przesyłane sygnały jest stanowisko operatorskie zlokalizowane na terenie oczyszczalni ścieków w Pruchniku.

Pytanie nr 13

W jaki sposób Zamawiający planuje pozyskać grunty pod projektowane pompownie? Czy będzie to wykup czy też dzierżawa? W przypadku dzierżawy może wystąpić problem z uzyskaniem warunków technicznych od zakładu energetycznego.

Odpowiedź nr 13

Zamawiający planuje pozyskać grunty poprzez wykup.

Pytanie nr 14

Czy w przypadku wykupienia gruntów pod pompownie pertraktacje z właścicielami działek oraz geodezyjny podział działek z wydzieleniem części pod przepompownie zostaną dokonane przez Zamawiającego?

Odpowiedź nr 14

Tak

Pytanie nr 15

Czy w zakresie warunku udziału w postępowaniu z pkt. V.2.2) SIWZ zamawiający żąda, aby co najmniej jedna z co najmniej dwóch wykazanych usług podobnych (tj. prac stanowiących jedno kompleksowe działanie polegające na wykonaniu dokumentacji projektowej (w tym projektów budowlanych i wykonawczych), obejmującej swoim zasięgiem co najmniej 50 km sieci kanalizacyjnej wraz z przepompowniami) została wykonana za kwotę nie mniejszą niż 700 000,00 zł brutto czy też obie usługi podobne powinny być wykonane za kwotę nie mniejszą niż 700 000,00 zł?

Odpowiedź nr 15

Za dwie (2) usługi podobne zamawiający uzna prace polegające na wykonaniu kompletnych dokumentacji projektowych (w tym projektów budowlanych i wykonawczych) obejmujących swoim zasięgiem, co najmniej 50 km sieci kanalizacyjnej wraz z przepompowniami każda, z których co najmniej jedna została wykonana za kwotę nie mniejszą niż 700 000,00 zł. brutto.

Pytanie nr 16

Czy Zamawiający zmieni treść zapisu znajdującego się w SIWZ, w pkt XIII.1.3) na: Zamawiający dopuszcza możliwość zmiany, w uzgodnieniu z Wykonawcą „Harmonogramu realizacji i finansowania projektu” w trakcie realizacji projektu”? Wskazujemy, że przewidziane w SIWZ uprawnienie Zamawiającego do jednostronnego zmieniania harmonogramu uzgodnionego z Wykonawcą na etapie podpisywania umowy rodzi zbyt duże ryzyko kontraktowe dla Wykonawcy i narusza zasadę równowagi kontraktowej, może bowiem prowadzić do narzucenia Wykonawcy warunków w zakresie terminów wykonania przedmiotu zamówienia, które będą niemożliwe do spełnienia.”

Odpowiedź nr 16

Umowa i SIWZ określają sytuacje w których jest możliwa zmiana warunków umowy. Nie ma wątpliwości, że po podpisaniu umowy harmonogram staje się załącznikiem do niej i podlega tym samym zasadom umożliwiającym zmiany, co sama umowa. Wobec powyższego nie występują wątpliwości wskazane w powyższym pytaniu. Jednakże w celu uściślenia powyższej kwestii zmienia się zapis znajdujący się w SIWZ, w pkt XIII.1.3) na: Zamawiający dopuszcza możliwość zmiany, w uzgodnieniu z Wykonawcą „Harmonogramu realizacji i finansowania projektu” w trakcie realizacji projektu w sytuacjach umożliwiających zmianę samej umowy.

Pytanie nr 17

Czy zamawiający poprawi treść wzoru umowy (załącznika nr 8 do SIWZ) poprzez nadanie poszczególnym jednostkom redakcyjnym tekstu umowy prawidłowej, kolejnej numeracji?

Odpowiedź nr 17

Tak.

Pytanie nr 18

Czy zamawiający zmieni treść § 12 ust. 1 pkt 1) wzoru umowy (załącznika nr 8 do SIWZ)? Wskazujemy, ze znajdujący się tam obecnie zapis „1) Wynagrodzenie brutto za opracowanie wariantów koncepcyjnych: wartości przedmiotu umowy …./ słownie: …. zł/ w wysokości 100%” jest niezrozumiały.

Odpowiedź nr 18

Tak. Postanowienie to należy interpretować w połączeniu z treścią § 12 ust. 2 umowy (który powinien być oznaczony § 13 ust. 2), w myśl którego faktury częściowe mogą być wystawiane w wysokości 60% wartości brutto każdego z tomów, podczas gdy zapłata za opracowanie wariantów koncepcyjnych będzie płatne w 100%.  Jednocześnie wskazuje się, iż istotnie wystąpiła nieścisłość w treści tego zapisu, gdyż nie określono procentowego udziału wynagrodzenia za warianty koncepcyjne w całej wartości zamówienia. Wobec powyższego zapis  § 12 ust. 1.1 umowy otrzyma brzmienie:

1.1.„Wynagrodzenie brutto za opracowanie projektu wariantów koncepcyjnych: 3% wartości brutto przedmiotu zamówienia, tj. .................. /słownie: ...................../ płatne fakturą częściową w wysokości 100%.”

1.2.   Wynagrodzenie za opracowanie dokumentacji projektowej w podziale na tomy:

1)      Wynagrodzenie brutto za I tom dokumentacji projektowej dla miejscowości Pruchnik (po wykonaniu zakresu określonego w § 1 ust. 3) w wysokości. ……………. / słownie: ……………………….zł/ - 3,5% wartości przedmiotu umowy.

2)      Wynagrodzenie brutto za II tom dokumentacji projektowej dla miejscowości Hawłowice (po wykonaniu zakresu określonego w § 1 ust. 3) w wysokości. ……………. / słownie: ……………………….zł/ - 9,5% wartości przedmiotu umowy.

3)      Wynagrodzenie brutto za III tom dokumentacji projektowej dla miejscowości Rozbórz Długi (po wykonaniu zakresu określonego w § 1 ust. 3) ……………. / słownie: ……………………….zł/ - 19,4% wartości przedmiotu umowy.

4)      Wynagrodzenie brutto za IV tom dokumentacji projektowej dla miejscowości Rozbórz Okrągły (po wykonaniu zakresu określonego w § 1 ust. 3 ) ……………. / słownie: ……………………….zł/ - 7,6% wartości przedmiotu umowy.

5)      Wynagrodzenie brutto za V tom dokumentacji projektowej dla miejscowości Rzeplin (po wykonaniu zakresu określonego w § 1 ust. 3 ) w wysokości ……………. / słownie: ……………………….zł/ - 9,5% wartości przedmiotu umowy.

6)      Wynagrodzenie brutto za VI tom dokumentacji projektowej dla miejscowości Jodłówka (po wykonaniu zakresu określonego w § 1 ust. 3 ). ……………. / słownie: ……………………….zł/ - 19,5% wartości przedmiotu umowy.

7)      Wynagrodzenie brutto za VII tom dokumentacji projektowej dla miejscowości Świebodna (po wykonaniu zakresu określonego w § 1 ust. 3 ) ……………. / słownie: ……………………….zł/ - 27,5% wartości przedmiotu umowy.

8)      Wynagrodzenie brutto za projekt monitoringu projektowej dla wszystkich miejscowości (po wykonaniu zakresu określonego w § 1 ust. 3 ) ……………. / słownie: ……………………….zł/ - 0,5% wartości przedmiotu umowy.

Pytanie nr 19

Czy zamawiający poprawi treść zapisów § 15 (który powinien być oznaczony jako § 16) ust. 2 i 4 wzoru umowy (załącznika nr 8 do SIWZ) poprzez zapisanie tam prawidłowych odesłań do § 12 umowy? wskazujemy, że zawarto tam błędne odesłania do § 11 umowy. Ponadto w § 15 ust. 2 pkt. 1) odesłanie zapisane jest nieprecyzyjnie.

Odpowiedź nr 19

Tak.

Pytanie nr 20

Czy zamawiający zmniejszy wysokość kar umownych zastrzeżonych w § 15 (który powinien być oznaczony jako § 16) ust. 2 wzoru umowy (załącznika  nr 8 do SIWZ) poprzez:

·          zmianę wysokości kary umownej z 0,3 % na 0,1 % wynagrodzenia umownego brutto w § 15 ust.2 pkt 1,

·          zmianę wysokości kary umownej z 0,2 % na 0,1 % wynagrodzenia umownego brutto w § 15 ust.2 pkt 2,

·          zmianę wysokości kary umownej z 20 % na 10% wynagrodzenia umownego brutto § 15 ust.2 pkt 3 i 4?.

Wskazujemy, że kary umowne zastrzeżono w wysokości wyższej, niż jest to powszechnie przyjęte. Biorąc pod uwagę możliwą wysokość wynagrodzenia wykonawcy utrzymanie przewidzianej we wzorze umowy wysokości kar umownych może skutkować tym, że będą one urastały do kwot kilkunastu lub nawet ponad dwudziestu tysięcy złotych kary za jeden dzień opóźnienia. Natomiast w przypadku odstąpienia od umowy z przyczyn zawinionych przez drugą stronę standardowo przyjmuje się karę umowną w wysokości na 10% wynagrodzenia umownego brutto.

Odpowiedź nr 20

Nie. Kary umowne zostały zastrzeżone w wysokości zwyczajowo przyjętej na rynku lokalnym. Jednocześnie zamawiający zawarł postanowienia umożliwiające wydłużenie terminu realizacji umowy, jeśli zajdą okoliczności niezawinione i nieprzewidziane przez strony. Wykonawca powinien jednak liczyć się z dolegliwościami wynikającymi z nieterminowej realizacji umowy z własnej winy, gdyż terminowa realizacja przedmiotu umowy (koniec okresu zimowego) pozwoli na przystąpienie do niezwłocznej realizacji inwestycji w okresie wiosny 2014r.

Pytanie nr 21

Czy zamawiający zmieni treść § 17 (który powinien być oznaczony jako § 18) ust. 3 wzoru umowy (załącznika nr 8 do SIWZ) poprzez zmianę sformułowania „Przesunięcie terminu” na „Przesunięcie terminu wykonania przedmiotu umowy”?

Odpowiedź nr 21

Tak.

Pytanie nr 22

Zarządcy dróg mogą wymagać projekt odbudowy dróg. Czy wykonanie owych projektów leży w zakresie niniejszego przetargu?

Odpowiedź nr 22

Wykonawca obowiązany będzie do wykonania kompletnej dokumentacji wymaganej prawem, która umożliwi realizację inwestycji. W § 1 ust. 3 pkt 5) umowy zostało wyraźnie zapisane, iż Wykonawca jest zobowiązany do uzyskania warunków przejścia pod drogami i inne niezbędne do kompletu dokumentacji. Jeżeli zarządcy dróg będą wymagali wykonania projektów odbudowy dróg, to należy je wykonać jako inne niezbędne dokumenty wskazane w powyższym postanowieniu umownym.

Pytanie nr 23

Zgodnie z dokumentacją przetargową w zakres zamówienia wchodzi projekt kanalizacji dla miejscowości Pruchnik ulice Lipowa, Zamkowa, Grunwaldzka, Jarosławska (część nie skanalizowana). Ta część gminy nie została objęta „Koncepcją techniczną uporządkowania gospodarki ściekowej gminy Pruchnik”, z 2006. Prosimy o określenie zakresu kanalizacji dla miejscowości Pruchnik w formie rysunku.”

Odpowiedź nr 23

Przedmiotem umowy jest m.in. opracowanie projektu koncepcyjnego, w którym Wykonawca zaproponuje dwa warianty przebiegu sieci kanalizacyjnej. Jak wskazywano powyżej Zamawiający nie narzuca wykonawcy opracowanej w 2006 koncepcji. Na marginesie należy jedynie wyjaśnić, iż nazwy ulic w Pruchniku zostały nadane dopiero w 2011r., wobec czego koncepcja z 2006r. nie może się do nich odnosić.

Pytanie nr 24

Czy długości projektowanych kanałów i przewodów tłocznych, ilości domów do podłączenia oraz ilość pompowni w miejscowości Pruchnik (część nie objęta „Koncepcją techniczną uporządkowania gospodarki ściekowej gminy Pruchnik”, z 2006) zostały uwzględnione w wartościach zawartych w rozdziale XV, pkt. 9.1 SIWZ czy też wartości te należy doliczyć do wyceny?

Odpowiedź nr 24

Jak wskazano koncepcja z 2006r. nie jest wiążąca dla Wykonawcy, który w projekcie koncepcyjnym określi w/w długości i ilości, zgodnie z założeniami zawartymi w SIWZ.

Pytanie nr 25

W rozdziale XV, pkt. 2. SIWZ Zamawiający zaznacza, że na terenie objętym zakresem prac projektowych znajdują się osuwiska, dla których to niezbędne będzie wykonanie dokumentacji geologiczno-inżynierskiej. Wykonanie owej dokumentacji wiąże się z kosztownymi pracami w terenie, a w konsekwencji znacząco wpłynie na całościowy koszt badań geologicznych. Prosimy o określenie, w formie graficznej, zakresu osuwisk występujących na terenie objętym planowaną kanalizację..

Odpowiedź nr 25

Jak wskazywano powyżej Zamawiający udostępni wszystkie posiadane dokumenty dotyczące osuwisk, które ułatwią realizację umowy. Wykonawca będzie jednak zobowiązany do wykonania przedmiotu umowy na podstawie aktualnego stanu istniejącego w terenie. Niewątpliwie zajdzie, więc konieczność wykonania prac geologiczno – inżynierskich, chociażby w celu aktualizacji ustaleń zawartych w posiadanych przez Zamawiającego dokumentach.

Pytanie nr 26

Zgodnie z programem funkcjonalno-użytkowym (zał. 10) koncepcja będzie wymagała akceptacji Zamawiającego. W umowie natomiast Zamawiający nie określa w jakim terminie wyda opinię na temat koncepcji. Czy Zamawiający zmieni brzmienie §4, pkt. 1.4) umowy z „Zamawiający będzie sprawdzał poszczególne projekty (projekt budowlany, projekt wykonawczy) i wyda opinię w terminie nie dłuższym 10 dni roboczych od daty ich złożenia.” Na „Zamawiający będzie sprawdzał poszczególne projekty (projekt koncepcyjny, projekt budowlany, projekt wykonawczy) i wyda opinię w terminie nie dłuższym 10 dni roboczych od daty ich złożenia.”?.

Odpowiedź nr 26

Termin na wybór wariantu koncepcji w ocenie Zamawiającego został określony na 10 dni od jej dostarczenia. Jednakże w celu uściślenia tej kwestii, wyraża się zgodę na powyższą zmianę, tj. §4 ust. 1 pkt 4) umowy zmieni brzmienie na „Zamawiający będzie sprawdzał poszczególne projekty (projekt koncepcyjny, projekt budowlany, projekt wykonawczy) i wyda opinię w terminie nie dłuższym 10 dni roboczych od daty ich złożenia.”

Pytanie nr 27

Wg informacji pozyskanych przez nas z Państwowego Instytutu Geologicznego, na terenach projektowanej sieci kanalizacyjnej znajdują się obszary i tereny górnicze eksploatacji gazu ziemnego. W obszarze planowanych badań i prac projektowych stwierdzono również występowanie obszarów osuwiskowych o dużych powierzchniach. Wobec powyższych faktów dla obszarów projektowanych sieci kanalizacyjnych konieczne będzie sporządzenie dokumentacji geologiczno – inżynierskiej, co zgodnie z przepisami Prawo geologiczne i górnicze wiąże się z koniecznością wcześniejszego opracowania projektu robót geologicznych oraz zatwierdzenia tego projektu w Starostwie Powiatowym. Czas potrzebny na dopełnienie tych formalności, z zachowaniem ustawowych terminów wyniesie ok. 6 tygodni. Po zatwierdzeniu projektu robót geologicznych dalsza realizacja tych robót na obszarach górniczych., wiąże się z ustawową koniecznością wykonania „planu ruchu zakładu wykonującego roboty geologiczne na terenach górniczych” i zatwierdzenie tego dokumentu w Okręgowym Urzędzie Górniczym. Minimalny czas dopełnienia tych czynności (zatwierdzenie planu ruchu...) to 4 tygodnie. Reasumując, występowanie osuwisk oraz obecność terenów górniczych znacząco wpłynie na koszt badań geologicznych a przede wszystkim na czas niezbędny do ich wykonania. Okres minimum 6 tygodni jest terminem, po którym można dopiero przystąpić do wykonywania robót geologicznych na obszarach górniczych. Zgodnie z zapisami umowy Wykonawca zobowiązany jest do opracowania „w ciągu 50 dni od podpisania umowy, minimum dwóch wariantów koncepcji projektu kanalizacji, z uwzględnieniem istniejących warunków geotechnicznych w terenie oraz badania geotechniczne (jeżeli zajdzie konieczność wykonania dokumentacji geologiczno – inżynierskiej) ze względu na występujące osuwiska na terenie przewidzianym do skanalizowania”. Wobec istniejących na terenie projektowanych prac warunków geologiczno – górniczych opracowanie dokumentacji  geologiczno – inżynierskiej w terminie 50 dni od podpisania umowy jest niemożliwe przy zachowaniu ustawowych terminów postępowania, wynikających z zapisów Prawa geologicznego i górniczego. Wobec powyższego zwracamy się z zapytaniem czy Zamawiający przedłuży czas wykonania koncepcji do czterech miesięcy tak aby umożliwić wykonanie w tym czasie wymaganych przez umowę badań geologiczno – inżynierskich?. Alternatywnie czy zamawiający zgodzi się na opracowanie koncepcji na podstawie opinii geologicznej oraz przedłuży termin opracowania koncepcji do trzech miesięcy co umożliwi wykonanie odpowiednich badań geologicznych i opracowanie opinii?. W przypadku pozytywnego ustosunkowania się do powyższych sugestii prosimy o adekwatną zmianę zapisów umowy.

Odpowiedź nr 27

Aby umożliwić Wykonawcy należyte wykonanie projektów koncepcyjnych Zamawiający określa czas na realizację koncepcji na 120 dni kalendarzowych liczonych od dnia zawarcia umowy. Wydłużenie terminu opracowania projektów koncepcyjnych nie powoduje zmiany terminu realizacji inwestycji tj. do dnia 05-03 – 2014.

Pytanie nr 28

Przedmiotem umowy jest m.in. opracowanie minimum dwóch koncepcji projektu kanalizacji (§ 1 ust. 2 pkt. 1). Termin na wykonanie tego etapu został określony w § 9 ust. 1 pkt. 2). W dalszej  kolejności wykonawca ma wykonać projekty budowlane i wykonawcze – 7 opracowań  plus 8 dotyczące projektu monitoringu. Prosimy o potwierdzenie, że projekty mają być wyłącznie dla jednej koncepcji, wybranej przez Zamawiającego. W konsekwencji wnosimy o wprowadzenie do umowy zapisów dotyczących terminu, w którym Zamawiający dokona wyboru koncepcji.

Odpowiedź nr 28

Termin na wybór wariantu koncepcji w ocenie Zamawiającego został określony w §4 umowy na 10 dni od jej dostarczenia. Jednakże w celu uściślenia tej kwestii zmienia się brzmienie §4 ust. 1 pkt 4) umowy na „Zamawiający będzie sprawdzał poszczególne projekty (projekt koncepcyjny, projekt budowlany, projekt wykonawczy) i wyda opinię w terminie nie dłuższym 10 dni roboczych od daty ich złożenia.”

Pytanie nr 29

W § 1 ust. 3 pkt. 3) wskazano, że zakres rzeczowy opracowań każdego tomu obejmuje umowy cywilno – prawne zawierające zgodę na wejście w teren spisane z właścicielami działek do ww. decyzji ma udokumentować zgodnie z przepisami prawa budowlanego prawo do dysponowania gruntem itd. Prosimy o poprawne i gramatyczne sformułowanie zapisu § 1 ust. 3 pkt. 3) i wyjaśnienie tego zapisu w kontekście § 7 ust. 2, który stanowi, że to Zamawiający dostarczy Wykonawcy oświadczenia o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

Odpowiedź nr 29

W zakresie prac leży podpisanie umów cywilno-prawnych zawierających zgodę na nieodpłatne wejście w teren z właścicielami działek i innych osób dysponujących gruntami, niezbędnych do uzyskania decyzji i pozwolenia na budowę. Dotyczy to także umów podpisanych przez użytkownika, pełnomocnika lub spadkobiercę stosownie do przepisów prawa budowlanego. W przypadku sprzeciwu w/w osoby lub trudności w uzyskaniu powyższej zgody należy niezwłocznie zgłosić zaistniałą sytuację do Zamawiającego, który będzie pomagał w uzyskaniu zgody i ewentualnie negocjował warunki jej udzielenia. Współdziałanie Zamawiającego jest obowiązkiem wynikającym z Kodeksu Cywilnego. Zasady korzystania z tych nieruchomości po zakończeniu realizacji inwestycji budowlanej będzie ustalał Burmistrz Pruchnika z właścicielami indywidualnie. Zapis § 7 ust. 2 umowy oznacza, iż Zamawiający dostarczy Wykonawcy oświadczenia o prawie do dysponowania nieruchomościami na cele budowlane (wymagane do pozwolenia na budowę), jeżeli projektowana kanalizacja będzie przebiegać przez nieruchomości należące do Gminy Pruchnik lub będzie miał zawarte umowy na korzystanie z innych nieruchomości.

Precyzuje się treść § 1 ust. 3 pkt. 3) umowy, który otrzymuje brzmienie: „Kompletne materiały do decyzji środowiskowej i decyzji o ustaleniu warunków lokalizacji inwestycji celu publicznego oraz umowy cywilno-prawne zawierające zgodę na wejście w teren działek których mają dotyczyć w/w decyzje i pozwolenie na budowę, dokumentujące prawo do dysponowania gruntem zgodnie z przepisami prawa budowlanego.”

Pytanie nr 30

Wnosimy o wyjaśnienie z uwagi na treść § 1 ust. 3 pkt. 3), czy w zakresie umowy jest negocjowanie i ustalenie zasad wejścia w teren. Kto będzie wówczas właściwy do podejmowania decyzji co do wynagrodzenia dla właścicieli gruntów i formy udostępnienia nieruchomości. W naszej ocenie w zakres usług projektowych nie powinno wchodzić negocjowanie i zawieranie z właścicielami nieruchomości zasad udostępniania terenu. Obowiązki projektanta zostały określone w art. 20 Prawa Budowlanego i nie odnoszą się do rzeczowego zakresu. Oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane składa inwestor zgodnie z prawem budowlanym i kwestie tego prawa winny pozostawać w jego gestii. Takimi sprawami zajmują się działy terenowo – prawne inwestora, które są umocowane do negocjowania i podejmowania wiążących decyzji, w tym finansowych.

Odpowiedź nr 30

Zamawiający ustosunkował się do tej kwestii w odpowiedzi nr 2. Należy jedynie dodać, iż prawo budowlane zawiera podstawowe obowiązki projektanta, które mają zastosowanie jeżeli strony nie ustaliły inaczej tej kwestii. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby strony na zasadzie swobody umów rozszerzyły zakres tych obowiązków, zwłaszcza, że nie potrzeba do ich wykonania żadnych szczególnych uprawnień i nie kolidują one z obowiązkami innych uczestników procesu budowlanego. Należy się zgodzić, iż jednym z załączników do wniosku o pozwolenie na budowę jest oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomościami na cele budowlane składane przez inwestora, ale musi on posiadać zawarte umowy z właścicielami i posiadaczami gruntów, żeby takie oświadczenie złożyć zgodnie z prawdą.

Pytanie nr 31

W przypadku uznania wbrew naszemu stanowisku, o którym mowa w pytaniu 2, że to Wykonawca ma negocjować kwestie udostępnienia terenu, z uwagi na treść § 11 ust. 1 prosimy o potwierdzenie, że koszty udostępnienie nieruchomości przez właścicieli niezależnie od formy prawnej tego udostępnienia nie leżą po stronie Wykonawcy i będą ponoszone bezpośrednio przez Zamawiającego, bowiem w innym przypadku nie da się jednoznacznie skalkulować wynagrodzenia za przedmiot umowy, skoro wykonawca z wynagrodzenia ma pokryć odszkodowania właścicieli gruntów. Zgodnie z orzecznictwem KIO i SN, postanowienia projektu umowy powinny być skonstruowane w taki sposób, aby wykonawca, stosując zasadę pewności obrotu i możliwości zaplanowania sobie prac na określonym poziomie, miał pewność, że zawarta umowa pozwoli mu uzyskać wynagrodzenie na określonym poziomie.

Odpowiedź nr 31

Oczywiste jest, że koszty udostępnienia nieruchomości przez właścicieli w celu realizacji sieci kanalizacyjnej, niezależnie od formy prawnej tego udostępnienia, nie leżą po stronie Wykonawcy i będą ponoszone bezpośrednio przez Zamawiającego. Co więcej pytanie powyższe nie dotyczy przedmiotowego zamówienia, gdyż koszty udostępnienia nieruchomości powstają dopiero w chwili rozpoczęcia prac budowlanych, a nie projektowych.

Pytanie nr 32

W § 1 ust. 5 sprecyzowano obowiązki w zakresie nadzorów autorskich, a w § 12 wynagrodzenie Wykonawcy (w pierwszym, zwracamy uwagę, iż są 2 § 12; drugi, to warunki finansowe i rozliczenie stron), wskazane mają być stawki za wykonanie nadzorów autorskich. W naszej ocenie zasady rozliczania nadzoru autorskiego nie odpowiadają jego zakresowi. Nie sposób bowiem odnieść się do jednorazowej czynności nadzoru w szczególności, w przypadku, o którym mowa w § 1 ust. 5 pkt. E) wnosimy w tym przypadku do przyjęcia rozliczenia godzinowego za wykonywanie usług nadzoru autorskiego. Nie sposób bowiem wycenić i porównać oraz uśrednić ceny za usługę wyjaśnień z § 1 ust. 5 c) i dokonywania dodatkowych uzgodnień, opracowań, przedmiarów zamiennych itp.

Odpowiedź nr 32

W ocenie zamawiającego możliwe jest określenie kosztów nadzoru autorskiego w sposób wskazany w SIWZ. Należy podać cenę uśrednioną dla wszystkich rodzajów czynności. Co więcej jest to sposób zwyczajowo przyjęty na rynku lokalnym.

Pytanie nr 33

Odnosząc się do terminu wykonywania nadzoru autorskiego z § 9 ust. 5 wnosimy o wyznaczenie granicznej daty wykonywania tych nadzorów. Nie dłużej niż ................... lata od terminu odbioru końcowego. Takie zapisy zabezpieczą obie strony umowy i umożliwią wycenę prac. Brak tych zapisów powoduje, iż Wykonawca zobowiązany jest wykonywać nadzory w „nieskończoność” i pozostawać w gotowości. Powoduje to też zwiększenie kosztów, gdyż wykonawca musi, w tym momencie kalkulując wynagrodzenie za dokonanie nadzorów uwzględnić spadek wartości pieniądza w czasie.

Odpowiedź nr 33

Obowiązek sprawowania nadzoru autorskiego został określony przepisami prawa budowlanego jako jeden z podstawowych obowiązków projektanta i nie może zostać ograniczony w czasie. Oczywistym jest, iż obowiązek ten jest wykonywany w czasie realizacji inwestycji.

Pytanie nr 34

W § 2 ust. 4 mowa o odpowiedzialności Wykonawcy za „we wszelkim zakresie za osoby biorące udział w wykonaniu przedmiotu umowy”. Wnosimy o wykreślenie sformułowania „we wszelkim zakresie”. Pojecie to jest bowiem zbyt niedoprecyzowane i może powodować konflikty. Zgodnie z prawem Wykonawca odpowiada za Wykonawców i osoby, którymi się posługuje na zasadzie ryzyka, ale ich działania winny spełniać kryteria należytego wykonania umowy. Ewentualnie wnosimy o zmianę zapisu na: Wykonawca ponosi odpowiedzialność za działania osób biorących udział w wykonaniu umowy jak za swoje własne.

Odpowiedź nr 34

Nie jest możliwe wprowadzenie proponowanego zapisu, gdyż oznaczałoby zmianę odpowiedzialności określonej przepisami Kodeksu Cywilnego. W ocenie zamawiającego nie ma potrzeby powielania w umowie zasad odpowiedzialności określonych w powszechnie obowiązujących przepisach prawa.

Pytanie nr 35

W § 10 wnosimy o dodanie, celem doprecyzowania, momentu odbioru końcowego, który nie został wprost w umowie określony zapisu: odbiór końcowy przedmiotu umowy następuje poprzez przekazanie Zamawiającemu pozwolenia na budowę.

Odpowiedź nr 35

Termin odbioru został określony ustawowo jako moment przekazania całości przedmiotu umowy. Skoro pozwolenie na budowę zostało zawarte w opisie przedmiotu zamówienia, a oczywiste jest, iż decyzja ta może być uzyskana jedynie na podstawie kompletnej dokumentacji projektowej, jest to ostatni element przedmiotu umowy, którego oddanie Zamawiającemu jest równoznaczne z odbiorem końcowym całości przedmiotu umowy.

Pytanie nr 36

Prosimy o wyjaśnienie w § 9 o jaki harmonogram chodzi, i czy jest on załącznikiem do umowy.

Odpowiedź nr 36

Jest to harmonogram, o którym mowa w SIWZ. Jest on częścią umowy.

Pytanie nr 37

W § 11 wskazano art. 647 § 2 KC. Wnosimy o wyjaśnienie sensu tego powołania. Zapis jest niegramatyczny.

Odpowiedź nr 37

Jest to jedynie wskazanie normy ustawowej, która reguluje kwestie związane z zawieraniem umów z podwykonawcami i nie może być odmiennie regulowana przez strony w umowie. Jednocześnie w celu uściślenia zmienia się § 11 ust.1, który otrzymuje brzmienie „Wykonawca może wykonać przedmiot umowy przy udziale podwykonawców. Zawarcie umowy z podwykonawcą wymaga zgody Zamawiającego  udzielonej zgodnie z dyspozycją normy z art. 6471 § 2KC.”

Pytanie nr 38

W § 12 jako wynagrodzenie podano wynagrodzenie brutto za rok 2012, nie wskazano kwot na rok 2013 i 2014. Czy Zamawiający oczekuje od Wykonawcy wskazania podziału tych kwot. Jeżeli nie, to wnosimy o procentowe wskazanie tych wielkości w odniesieniu do harmonogramu wykonania prac.

Odpowiedź nr 38

Kwoty te wynikają z harmonogramu oddawania poszczególnych tomów, za które wystawiane będą faktury częściowe oraz z terminu rozliczenia końcowego.

Pytanie nr 39

Wnosimy o potwierdzenie, że zasady rozliczeń, o których mowa w § 12 pkt 2.3 wynagrodzenie, odnoszą się do rozliczeń za nadzory autorskie, a pozostałe rozliczenia uregulowano w § 12 warunki finansowania i rozliczenia stron.

Odpowiedź nr 39

Tak. Zapis umowy wprost określa, iż odnosi się jedynie do wynagrodzenie za sprawowanie nadzoru autorskiego.

Pytanie nr 40

W § 12 pkt 2. warunki finansowania i rozliczenia stron, wnosimy w celu doprecyzowania zasad fakturowania, wykreślenia słowa „płatnych”. W obecnym brzmieniu można odnieść wrażenie, że faktura ma być wystawiona na 100 % wynagrodzenia za dany tom opracowania, ale płatność nastąpi w wysokości 60 %, a następne 40% będzie płatne dopiero po przedłożeniu pozwolenia na budowę. W naszej ocenie intencją Zamawiającego, jest aby faktura częściowa wystawiona była na 60 %, a po przedłożeniu pozwolenia na budowę będzie wystawiona faktura na pozostałe 40 % wszystkich tomów. Proponujemy więc zmianę zapisu na: Protokół odbioru częściowego (I, II, III, IV, V, VI, VII tomu) wraz z oświadczeniem Wykonawcy o kompletności dokumentacji technicznej, stanowią podstawę do wystawienia przez Wykonawcę odpowiednio faktur częściowych w wysokości 60 % wartości brutto każdego z Tomów. Przedłożenie Zamawiającemu pozwolenia na budowę będzie stanowiło podstawę do wystawienia faktury końcowej w wysokości 40 % wartości brutto wszystkich Tomów.

Odpowiedź nr 40

W związku z powyższymi wątpliwościami § 12 pkt 2 umowy, który w związku ze zmianą numeracji jest obecnie § 13 pkt 2, otrzyma brzmienie: „Protokół odbioru częściowego (I, II, III, IV, V, VI, VII tomu) wraz z oświadczeniem Wykonawcy o kompletności dokumentacji technicznej, stanowią podstawę do wystawienia przez Wykonawcę odpowiednio faktur częściowych wystawionych w wysokości 60% wartości brutto każdego z Tomów. Wartość każdego z tomów nie może być wyższa niż określono w § 12 ust.1 wartości całego przedmiotu umowy. Przedłożenie zamawiającemu pozwolenia na budowę będzie stanowiło podstawę do wystawienia faktury końcowej.”

Pytanie nr 41

W ocenie uczestnika, w umowie powinno być wskazane, jaką dokumentację źródłową i kiedy przekaże Zamawiający. Od tego momentu Wykonawca może bowiem zacząć dopiero prace, gdy ma wytyczne i dane. W umowie w ogóle brak obowiązku Zamawiającego do przekazania dokumentacji niezbędnej do projektowania z wyjątkiem oświadczeń o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Prosimy o wyjaśnienie czy Zamawiający zamierza przekazać Wykonawcy dodatkowe dane źródłowe i dodatkowe wytyczne aniżeli zamieszczone w SIWZ i załącznikach. Jeżeli tak, to proszę o wyprowadzenie zapisu, w tym zakresie oraz zapisu, że termin na wykonanie umowy w § 9 ust. 1 pkt 1) biegnie od momentu przekazania tych danych czy dokumentacji oraz, że termin wykonania umowy jest określony ilością miesięcy od przekazania wszelkich danych źródłowych.

Odpowiedź nr 41

Wszystkie dokumenty dotyczące przedmiotowej inwestycji, które znajdują się w posiadaniu Zamawiającego udostępnia się do wglądu i sporządzania kopii w Urzędzie Miejskim w Pruchniku w godzinach od 8:00 do 14:00. SIWZ określa sposób zmiany terminu realizacji inwestycji, jeżeli opóźnienie wynika z przyczyn niezależnych od Wykonawcy. Jeżeli Zamawiający nie posiada jakichś dokumentów, to Wykonawca po dokonaniu przeglądu dostępnej dokumentacji powinien określić jakich dokumentów potrzebuje do wykonania zobowiązania, a Zamawiający udzieli mu pełnomocnictwa do uzyskania ich na własny koszt Wykonawcy.

Pytanie nr 42

W toku prac Wykonawca może potrzebować od Zamawiającego dokumentów czy danych, pełnomocnictw, od których otrzymania zależy dalsze terminowe wykonywanie prac. Czy możliwe jest wprowadzenie do umowy zapisu: Zamawiający na żądanie Wykonawcy przekaże mu w terminie wskazany przez Wykonawcę, nie krótszym niż 4 dni, wszelkie informacje oraz dane czy wytyczne lub pełnomocnictwa potrzebne do wykonania umowy pod rygorem przedłużenia terminu wykonania umowy, z przyczyn Zamawiającego, o czas opóźnienia.

Odpowiedź nr 42

Nie. SIWZ określa sposób zmiany terminu realizacji inwestycji, jeżeli opóźnienie wynika z przyczyn niezależnych od Wykonawcy. Jednocześnie obowiązek współpracy Zamawiającego z Wykonawcą wynika wprost z Kodeksu Cywilnego.

Pytanie nr 43

W § 13 są przewidziane bardzo szerokie uprawnienia Zamawiającego, w tym jednostronne ustalanie terminów, a nadto możliwość zlecenia osobie trzeciej pracy na koszt i ryzyko Zamawiającego. Proponuję zmianę zapisu § 13 ust. 4, dającego minimalny termin na poprawienie wad i usterek oraz maksymalnego kosztu za prace osoby trzeciej: jeżeli Wykonawca nie usunie usterek lub braków w dokumentacji ujawnionych w okresie gwarancji w terminie uzgodnionym przez Strony, nie krótszym niż ..... dni, to Zamawiający może zlecić ich usunięcie stronie trzeciej na koszt Wykonawcy, nie wyższy niż ceny rynkowe.

Odpowiedź nr 43

Kwestie te regulowane są w Kodeksie Cywilnym i Zamawiający nie widzi potrzeby ich powielania  w umowie.

Pytanie nr 44

Wnosimy o wyjaśnienie sformułowania „negatywne skutki dotyczące obiektów budowlanych”. Zapis ten jest nieprecyzyjny, nie wiadomo czy chodzi o wady w obiektach czy szkody wyrządzone osobom trzecim.

Odpowiedź nr 44

Kwestie te regulowane są w Kodeksie Cywilnym i Zamawiający nie widzi potrzeby ich powielania, czy precyzowania w umowie.

Pytanie nr 45

Zgodnie z umową Wykonawca ponosi odpowiedzialność w pełnym zakresie za szkodę rzeczywistą i utracone korzyści za wady w przedmiocie umowy. Takie uregulowanie odpowiedzialności znacznie wpływa na ryzyko wykonawcy, a tym samym podwyższa koszty. Czy Zamawiający zgadza się na zapis: § 14 ust. 7 Odpowiedzialność Wykonawcy ograniczona jest do rzeczywistej szkody Zamawiającego z wyłączeniem utraconych korzyści..

Odpowiedź nr 45

Nie. Kwestie te regulowane są w Kodeksie Cywilnym i Zamawiający nie widzi możliwości ograniczenia odpowiedzialności Wykonawcy w stosunku do odpowiedzialności ustawowej.

Pytanie nr 46

W § 15 zastrzeżono jednostronne kary umowne bez jakiegokolwiek limitu kwotowego, na rzecz zamawiającego za zwłokę Wykonawcy w oddaniu przedmiotu umowy oraz usuwaniu wad, a nadto w przypadku odstąpienia od umowy przez Zamawiającego z przyczyn, za które odpowiada Wykonawca. Czy w celu zrównoważenia interesów obu stron umowy zgodnie z fundamentalną zasadą prawa cywilnego Zamawiający zgadza się na zapisy § 15: § 15 ust. 7 Wykonawca jest uprawniony do obciążenia Zamawiającego karą umowną w przypadku nie wykonania lub nienależytego wykonania obowiązków umownych przez Zamawiającego, w tym w szczególności w przypadku braku współdziałania z Wykonawcą, w wysokości 0,4% wynagrodzenia umownego brutto, o którym mowa w § 11 ust. 1.1 i 1.2 czy odstąpienia od umowy przez Wykonawcę lub Zamawiającego z przyczyn leżących po stronie Zamawiającego, w wysokości 20% wynagrodzenia umownego brutto za wykonanie przedmiotu umowy, o którym mowa w § 11 ust. 1.1 i 1.2. Wykonawca może żądać odszkodowania uzupełniającego na zasadach ogólnych.§ 15 ust.8 Łączna wysokość kar umownych nie może przekroczyć 40 % wynagrodzenia umownego, o którym mowa w § 11 ust. 1.1 i 1.2.

Odpowiedź nr 46

Nie. Kary umowne zostały zastrzeżone w wysokości zwyczajowo przyjętej na rynku lokalnym. Jednocześnie Zamawiający zawarł postanowienia umożliwiające wydłużenie terminu realizacji umowy, jeśli zajdą okoliczności niezawinione i nieprzewidziane przez strony. Wykonawca powinien jednak liczyć się z dolegliwościami wynikającymi z nieterminowej realizacji umowy z własnej winy, gdyż terminowa realizacja przedmiotu umowy (koniec okresu zimowego) pozwoli na przystąpienie do niezwłocznej realizacji inwestycji w okresie wiosny 2014r. W ocenie Zamawiającego interes stron jest zrównoważony, gdyż Wykonawca w razie opóźnienia wykonania obowiązku zapłaty przez Zamawiającego ma możliwość żądania odsetek za opóźnienie (nie ma możliwości zastrzeżenia kary umownej za niewykonanie zobowiązania pieniężnego).

Pytanie nr 47

W umowie nie zabezpieczono roszczenia wykonawcy o zapłatę, podczas gdy wszelkie roszczenia Zamawiającego są obostrzone karami umownymi oraz prawem odstąpienia. W celu zrównoważenia interesów stron sugerujemy wprowadzenie zapisu w § 12 ust. 9: wykonawca uprawniony jest do wstrzymania prac, jeżeli Zamawiający jest w opóźnieniu z zapłatą wynagrodzenia o ponad 21 dni od terminu płatności, a w przypadku nie uregulowania należności po wezwaniu do zapłaty w terminie 14 dni Wykonawca uprawniony jest do odstąpienia od umowy w terminie 21 dni od bezskutecznego terminu do zapłaty.

Odpowiedź nr 47

Nie. Zamawiający jest jednostką z sektora finansów publicznych, którego kondycja finansowa jest kontrolowana na bieżąco i podlega zasadom dyscypliny finansów publicznych. W ocenie Zamawiającego nie ma ekonomicznej podstawy do przedstawiania zabezpieczenia zapłaty. Kwestie zawarte w proponowanym § 12 ust. 9 umowy regulowane są w Kodeksie Cywilnym i Zamawiający nie widzi potrzeby ich powielania, czy precyzowania w umowie.

Pytanie nr 48

W związku z chęcią udziału w ww. postępowaniu prosimy o potwierdzenia, że przedłożenie Zamawiającemu pozwolenia na budowę, dotyczącego poszczególnych tomów, będzie stanowiło podstawę do wystawienia faktury na 40 % wartości brutto danego tomu.

Odpowiedź nr 48

Termin dostarczenia pozwolenia na budowę jest dniem, w którym możliwe jest wystawienie faktury końcowej, w którym następuje ostateczne rozliczenie zamówienia.

 

Powrót

Załączniki

  • Brak załączników w dokumencie.

Metryka dokumentu

ukryj
Tytuł dokumentu:Zapytania i odpowiedzi do postępowania przetargowego na wykonanie projektów budowlanych oraz wykonawczych budowy systemu gospodarki ściekowej w gminie Pruchnik – Etap III
Podmiot udostępniający informację:
Informację opublikował:Administrator BIP
Data publikacji:03.07.2012 14:30
Informację aktualizował:
Data aktualizacji:Brak