Zarządzenie Nr 77/2011

 

Burmistrza Pruchnika - Szefa Obrony Cywilnej Gminy Pruchnik

z dnia 30.09.2011

w sprawie: przygotowania i zapewnienia systemu wykrywania i alarmowania na terenie Gminy Pruchnik.

 Na podstawie art. 17 ust. 6 i 7 ustawy z dnia 21 listopada 1967 roku o powszechnym obowiązku obrony RP (tekst jednolity – Dz.U. z 2004 r. nr 241, poz. 2416 z późniejszymi zmianami), art. 16 ust. 2 pkt. 3, art. 18 ust. 2 i art. 20 ust. 1 pkt. 3 ustawy z dnia 26 kwietnia 2007 r. o zarządzaniu kryzysowym (Dz. U. Nr 89, poz. 590 z późn. zm. ) § 3 pkt. 6 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 25 czerwca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Szefa Obrony Cywilnej Kraju, szefów obrony cywilnej województw, powiatów i gmin (Dz.U. nr 96, poz. 850) § 4 pkt. 1 lit. d, § 7, § 10 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 października 2006 r. w sprawie systemów wykrywania skażeń i właściwości organów w tych sprawach (Dz. U. Nr 191, poz. 1415) oraz „Wytycznych Szefa Obrony Cywilnej Kraju z dnia 17 grudnia 2010 r. w sprawie ogólnych zasad przygotowania i zapewnienia działania systemu wykrywania i alarmowania (SWA) oraz systemu wczesnego ostrzegania o zagrożeniach (SWO) w województwach, powiatach i gminach”, Zarządzenia Nr 70/2011 Starosty Jarosławskiego – Szefa Obrony Cywilnej Powiatu z dnia 25 sierpnia 2011 r. w sprawie przygotowania i zapewnienia systemu wykrywania i alarmowania na terenie powiatu jarosławskiego zarządzam, co następuje:

§ 1.

W celu zapewnienia skutecznego wykrywania zagrożeń oraz ostrzegania i alarmowania ludności w czasie wprowadzania stanów nadzwyczajnych oraz wyższych stanów gotowości obronnej państwa, tworzy się na obszarze Gminy Pruchnik system wykrywania i alarmowania (SWA) zwany dalej „gminnym SWA”.

§ 2.

 

W skład gminnego SWA wchodzą:

  1. Gminne Centrum Zarządzania Kryzysowego
  2. Funkcjonujący w czasie pokoju w trybie zmiennym gminny system wczesnego ostrzegania o zagrożeniach (SWO) zwany dalej „gminnym SWO”. 

§ 3.

 

Do zadań głównych gminnego SWA należy:

  1. monitorowanie i analizowanie sytuacji kryzysowych na obszarze gminy, generujących zagrożenie dla ludności i środowiska;
  2. określenie skali i zasięgu zaistniałych zagrożeń oraz prognozowanie ich rozwoju i skutków wystąpienia;
  3. ostrzeganie i alarmowanie ludności o prognozowanych i zaistniałych zagrożeniach oraz informowanie o sposobach postępowania na każdym etapie rozwoju sytuacji kryzysowej;
  4. analiza i opracowanie informacji oraz wniosków do decyzji Szefa Obrony Cywilnej w zakresie przeciwdziałania skutkom potencjalnych (zbliżających się) i zaistniałych zagrożeń;
  5. realizacja doraźnych zadań stawianych przez szefa obrony cywilnej, wynikających z rozwoju sytuacji kryzysowej na administrowanym terenie.

§ 4.

 

Gminny system wczesnego ostrzegania (SWO) zapewnia uzyskiwanie i przekazywanie informacji o katastrofach naturalnych, awariach technicznych oraz innych sytuacjach kryzysowych generujących zagrożenia dla ludzi i środowiska, także uruchamianie i realizację procedur ostrzegania i alarmowania w czasie pokoju.

§ 5.

 

W skład gminnego SWO wchodzą:

  1. jednostki OSP
  2. Posterunek Policji
  3. Posterunek Energetyczny
  4. Niebubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej
  5. Operator Kopalni Gazu Jodłówka, Rozbórz Okrągły, Hawłowice.

§ 6.

 

Na szczeblu Gminy Pruchnik utworzyć drużynę wykrywania i alarmowania (DWA) jako formację obrony cywilnej.

§ 7.

 

Formacja (DWA) wymieniona w § 6 osiąga gotowość do działania w czasie:

  1. 4 - 6 godzin przy ukompletowaniu 50% obsady osobowej;
  2. 12 - 16 godzin przy ukompletowaniu 90 % obsady osobowej od chwili wydania zarządzenia o rozwinięciu;
  3. formacja (DWA) po rozwinięciu wykonuje zadania w trybie dyżurów.

§ 8.

 

Gminny SWA wchodzi w skład powiatowego SWA i jest rozwijany w przypadku wprowadzenia stanów nadzwyczajnych, wyższych stanów gotowości obronnej państwa (czasu kryzysu i czasu wojny) oraz w celu przeprowadzenia ćwiczeń i treningów na czas trwania tych stanów oraz przedsięwzięć szkoleniowych.

§ 9.

 

Rozwinięcie wojewódzkiego SWA w sytuacjach, o których mowa w § 8 następuje w drodze zarządzenia właściwego terenowego szefa obrony cywilnej, stosownie do zaistniałej sytuacji lub planowanego przedsięwzięcia, w szczególności:

  1. Wojewody Podkarpackiego – Szefa Obrony Cywilnej na obszarze co najmniej dwóch powiatów lub całego województwa;
  2. Starosty (prezydenta miasta na prawach powiatu) – Szefa Obrony Cywilnej powiatu na obszarze co najmniej dwóch gmin lub całego powiatu (miasta na prawach powiatu);
  3. Prezydenta miasta (Burmistrza, Wójta gminy) – Szefa Obrony Cywilnej gminy na obszarze jednej gminy.

§ 10.

 

Szefowie obrony cywilnej powiatów i gmin składają informację właściwemu terenowemu szefowi obrony cywilnej wyższego szczebla o fakcie rozwinięcia SWA na administrowanym terenie, w przypadku gdy rozwinięcie nie jest realizowane na podstawie zarządzenia terenowego szefa obrony cywilnej wyższego szczebla.

§ 11.

 

  1. Do ostrzegania i alarmowania ludności o zagrożeniach na obszarze gminy, należy wykorzystywać:
    1. systemy włączania syren;
    2. pojedyncze syreny alarmowe na sołeckich i zakładowych punktach alarmowych;
    3. rozgłośnie radiowe i stacje telewizyjne;
    4. internetowe i sms-owe platformy komunikacji społecznej;
    5. urządzenia nagłaśniające na pojazdach służb ratowniczych.
  2. W przypadku użycia narzędzi, o których mowa w ust. 1 pkt. 1 i 2, obowiązują sygnały alarmowe określone w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 16 października 2006 r.w sprawie systemu wykrywania skażeń i właściwości organów w tych sprawach, z uwzględnieniem zapisu zawartego w ust. 3. 
  3. Doprecyzowuje się zgodnie z zapisem § 12 ust. 2 Wytycznych Szefa Obrony Cywilnej Kraju z dnia 17 grudnia 2010 r. w sprawie ogólnych zasad przygotowania i zapewnienia działania systemu wykrywania i alarmowania (SWA) oraz systemu wczesnego ostrzegania o zagrożeniach w województwach, powiatach i gminach, sposobu ogłoszenia alarmu o skażeniach w brzmieniu: „przerywany, modulowany dźwięk syreny nadawany przez czas trzech minut”.

§ 12.

 

  1. Obieg informacji o zagrożeniach odbywa się w ramach systemu zarządzania kryzysowego przy wykorzystaniu Radiowej Sieci Zarządzania Starosty Jarosławskiego oraz środków łączności przewodowej.
  2. Proces pozyskiwania i wymiany informacji o zagrożeniach na wszystkich poziomach jest koordynowany przez centra zarządzania kryzysowego oraz POADA (w przypadku rozwinięcia).
  3. Informacje dotyczące zagrożeń oraz uruchamiania i realizowania procedur ostrzegania i alarmowania, w szczególności emisji sygnałów alarmowych OC i komunikatów ostrzegawczych mają priorytet w stosunku do innych informacji przekazywanych w systemie łączności będących w dyspozycji SWA.

§ 13.

 

Zadania drużyny wykrywania i alarmowania (DWA) określa załącznik Nr 1.

Zadania i schemat działania drużyny alarmowania (dral) określa załącznik Nr 2.

§ 14.

 

Referenta ds. bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego zobowiązuję do:

  1. opracowania planu działania drużyny wykrywania i alarmowania;
  2. zabezpieczenia warunków (lokalowych i bytowych) do działania po rozwinięciu formowanych jednostek organizacyjnych systemu;
  3. stworzenie warunków do przechowywania oraz konserwacji sprzętu technicznego - wyposażenia formacji;
  4. stałego utrzymania gotowości formacji SWA do działania poprzez planowanie i prowadzenie specjalnych szkoleń oraz udział w treningach i ćwiczeniach organizowanych na szczeblu gminy, powiatu i województwa.

§ 15.

 

Nadzór w trakcie bieżącej działalności i koordynowania całokształtu spraw bieżących związanych z organizowaniem gminnego SWA zgodnie z zapisem powierza się referentowi ds. bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Urzędu Miejskiego w Pruchniku.

§ 16.

 

Traci moc Zarządzenie Nr 52/05 Szefa Obrony Cywilnej Gminy Pruchnik z dnia 17 listopada 2005 r. w sprawie systemu wykrywania i alarmowania na terenie gminy Pruchnik, Zarządzenie Nr 53/05 Wójta Gminy – Szefa Obrony Cywilnej Gminy Pruchnik z dnia 17 listopada 2005 r. w sprawie szczegółowej organizacji i zasad funkcjonowania SWA na terenie gminy Pruchnik.

§ 17.

 

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

 

 

Burmistrz Pruchnika  

mgr inż. Wacław Szkoła

Powrót

Załączniki

Metryka dokumentu

ukryj
Tytuł dokumentu:Zarządzenie nr 77/2011 z dnia 30 września 2011 roku.
Podmiot udostępniający informację:
Informację opublikował:Administrator BIP
Data publikacji:30.09.2011 19:21
Informację aktualizował:Administrator BIP
Data aktualizacji:17.10.2011 19:49